WATTPAD tag.

6. června 2016 v 21:46 | adís |  Tagy
Ahooy,
jsem zpět. No, jakože zpět, že ano. To známe. Jeden článek za měsíc... tomu říkám rekord. Ne, omlouvám se, múza je ta tam. Pořád mi utíká..
Ale zpět k věci. Nedávno mě napadl článek, když jsem radila blogerce Yuki, co by mohla tak napsat. Samozřejmě všechno bez výsledku. Už skoro čtyři hodiny jsem sepisovala novou povídku, vypnula všechny komunity a soustředila se jen na psaní. A náhle! Blik! WATTPAD! Co bychom o něm mohli tak napsat? Každý má na tuto aplikaci nějaký názor, tak proč neudělat pár otázek?


1. Proč sis založil/a Wattpad? Přinutila tě vlastní hlava, která chtěla rozšířit tvé práce nebo proto, abys ses začlenil/a?
- Vidívala jsem na hodně blozích, hlavně u kontaktů. W. Co to může být. Když jsem to jednou u skončené autorky rozklikla, chvíli jsem jen koukala a pak pochopila.
Povídkový ráj.
Tak jsem do toho šla. Zveřejňovala jsem tam každou povídku, mazala a nakonec jsem se dopracovala sem.
Proč? Chtěla jsem se hnout z místa. Poslat příběhy dál, na literární soutěže mě neužije.
Ale i proto, abych se začlenila, abych nevyčnívala.2. Tvých 5 oblíbených autorů.
Ooh, má oblíbená část.
Na prvním místě se drží slovenská autora NikyStilinska. Píše především romantické příběhy, ale nedávno se svým přítelem (MitchelStilinski) napsala fantasy-romantismus s názvem Soul Eater (Požírač duší). Doporučuji. V její dílně je taky: MITCHAEL, Broken Pieces, CHAOS,... Opravdu to stojí za to.
Na druhém je AmensDesire, kterou jsem si oblíbila hned, co jako první napsala triologii-fanfikci na anime Fate/Zero i., ii., iii., iv.,..
A patří taky k autorům, kteří umí ksakru tu podělanou češtinu, nebo alespoň základy. A vydává pravidelně. 1 tisíc přečtení si určitě zaslouží, protože i já se u ní uráčela ke psaním komentářů, abych ji podpořila. Ale nejvíce se mi zalíbilo; psala o Gilgamešovi (o urukském králi, který je prý mýtus), ale přečetla si tu bichli, která má přes 500 stránek, aby vychytala Gilgamešův charakter a to, jak to v Uruku bývalo. Kněžna sem, ensin tam. To se mi na ní zalíbilo; zjistila si to, nevymýšlela (teda… trošku pozměnila, ale to přece nebudeme řešit).
Azreel Black je na třetím místě. Sice jsem neprohledala celou její pokladnici povídek (a má ji velkou), ale podle toho, když jsem se začetla do tří povídek, musím říct, že Azreel valí. Umí rozvést děj, až závidím a říkám si; dokázala bych to i já? Její nápady, které spadají do fantasy (ale i trošinku do té romantiky) stojí za to. I její tvorba obálek je neskutečně lákavá.
Asuka je na čtvrtém. Na páté místo si to zaslouží i Yuki/Briella. Není to tím, že jsou to kamarádky, ale proto, že dávají do povídek obsah své schránky. A jsou stejně mizerné jako já v dopsání.
"Já to dopíšu."
o půl roku později.
"Napadla mě nová povídka, koukej!"
Asu začala psát ich formu z klučičího pohledu, což… aaah, yo! Od té doby, co jsem dočetla Percyho Jacksona se mi nehorázně líbí tato forma, až jsem to musila taky zkusit. Ale nikdo o tom neví…
A Yu s tím taktéž začíná! Budu je nutit, ať ty povídky dopíší, jinak končí.3. Tvých 5 oblíbených povídek.
-Hm… to bude těžký. Strašně se mi líbila hackerka. Ta čeština… ammm. Jdeme se rozpývat nad Avengers fandomem...
Pak ujíždím na triologii king of mongrels (1/3) fakfikce na anime fate/zero.
A na soul eater od slovenských autorů.
Momentálně čtu povídky, které pokračují, takže nic moc jsem tu napsat nemohla...4. Tvé příběhy, které mají úspěch a jsi za ně spokojený/á.
- Jak jsem řekla u bodu 2., jsem ten typ, který nic nedopíše. Je to povídka Dakunaito, kterou jsem jako první kdy dokončila, ale je to blbost, pitomost. Chudák Aki musela tu hrůzu číst. Ale tuto povídku tam nenajdete, je někde… dala si dovolenou.
Možná je to the red huntress (Červená lovkyně) nebo nyní začínám Tma zpívá, hvězdy tančí, které má celkem fajn ohlasy.5. Autory, které nesnášíš.
- Je to určitý druh. Nemám nic proti One Direction, 5 Seconds of Summer, … ale těmito fikcemi překypává celej Wattpad a mě nezbývá nic jiného, než to vypnout, abych se nemusela dívat na covery Harryho Stylese, apod.
A nejhorší na tom je, že to píšou děvčata, která neumí ani pořádně česky! Omlouvám se lidi, ale někdy mám chuť některým těm děckám pořídit brýle nebo mozek a ať se kouknou. Ale ne…. Každý máme něco, na co se zbytečně rozčilovat, když ani kritiku nevezmou v potaz.6. Co nemáš na Wattpadu ráda a co naopak máš.
- Líbí se celá tato aplikace. Není to něco jako facebook, twitter, snapchat, … Tam můžou lidi posunout své hranice. Získávat zkušenosti od jiných autorů, počíst si, získat nápady, a tak. Myslím si, že bysme měli organizacím a partnerům, kteří na tomto projektu spolupracovali, poděkovat.


7. Preferuješ výrobu obálek na objednání nebo vlastní tvorbou?
- Chápu, někdo není grafický typ. Jakože… špatný nápad to není, ale… jednu mi to nedalo a řekla jsem si; co to dělá na Wattpadu? Tady mají být povídky a ne… kreslení, tagy, tvorba. Básně a drabble bych ještě pochopila, ale proč na wattpadu, kde lidi píšou? Copak neexistují facebookové skupiny, kde se člověk zeptá? Mě se to na tom Watťáku prostě nelíbí, nemá to tam co dělat. Kdyby to byly návody nebo tak, mlčím jako hrob.
Sama si obálky/covery dělám sama. Žádná příběh s "covery na objednání" nevedu, ale jednu dobu jsem to měla v plánu. Když chce třeba Yuki coverek, napíše mi na facebook.8. Kolik tě sleduje lídí? Záleží ti na tom?
- Blíží se to ke stovce. Zprvu, když jsem začínala, mi tom záleželo tak, že jsem se neustále dívala, kolik jich přibylo. Začínalo se to kupit a když jsem navštěvovala jiné profily, které měli před pár tisíc sledování, docvaklo mi to. Někteří (opravdu někteří) to dělají, aby se uspokojili a měli pocit, že vládnou světu. Já to znám, ten egoismus jsem měla taky. Ale někteří to mají zase, že si to zaslouží. Jako NikyStilinska.9. Myslíš si, že Wattpad stojí za negativní názor?
- Ne, určitě ne. Jako ano, někdy se mi to neuloží a nadávám jak špaček, ale někdy to prostě spadne. Je to skvělá věc, kde se spisovatel/autor posune dál.10. Jsem jediný člověk, který má v seznamu čtení přes 200 příběhů?
- … ke dvou stovce se to u mě blíží...11. České nebo slovenské příběhy? Proč?
- Poslední dobou zjišťuji, že Slováci jsou v psaní mnohem dospělejší, než Češi. Když čtu nějaký český příběh, zdá se mi, že ti mladší oni tam mlátí to, co se jim hodí. Zato Slováci… já se zamilovala so jejich povídek. Ať už má slovenský autor kolik chce roků, stále mají lákavé a propracované příběhy. Ale najdou se i české, které mě sakra zavrtají hluboko do země.12. Anglické nebo české názvy? Proč?
- Hodně lidí má na anglické názvy spoustu narážek. Mě se líbí obě dvě varianty. U slovenských spisovatelů se mi to líbí, u českých jak kdy.13. Je lepší anonymní profil nebo neanonymní?
- No... vzhledem k dnešní době...
Bývalo to tak i u blogerek a blogerů (pokud nebyla téma blogu Cosplay). Byli anonymní a všem čtenářům to vyhovovalo. To byl průběh 2009-2011. Teď? Když prohlížím profily, kde je napsané: "Mám kočku... svou ledničku... mám 11-12..." Hned to čtenáře, který si chce počíst, odradí. Já to chápu. Některé psát opravdu baví, ale někdy je ta čeština tak otřesná, že to musím vypnout a jít něco dělat. Na toto jsem vcelku háklivá a dokud to neukončím, byla bych schopna do komentáře napsat: "První se nauč češtinu, potom něco zveřejňuj!"
Ale mě to taky nikdo neříkal, nepsal. Měla bych i já? Jenže to bylo před dvěma lety. Tehdy jsme byli všichni rádi za kritiku a dnešní mládež je hned agresivní: "Tak to nečti, proboha!" A vždy mě rozesměje, když schválně napíší na konec kapitoly: "Budu rád/a za komenty a kritiku."
Ne, to nemá cenu. Stejně se to nezmění.
Tehdy to bývalo mnohem lepší. Nedokážu posoudit či je lepší anonymita nebo opak.14. Je lepší Wattpad v mobilu nebo na počítači?
- Když jsem zjistila, že se dá stáhnout i do mobilu, na nic jsem nečekala a do nového jsem si ho okamžitě stáhla. A je to strašně výhodné, když není po ruce počítač ani internet.
Na mobilu se dá číst a psát i bez internetu, což jsem zpočátku vůbec nevěděla, ale pak jsem byla strašně happy. Take ve vlaku, v autobuse, ve škole, kdekoliv, když nemám knížku, si zapnu Wattpad a už jedu.
Na počítači je ale také spousta výjimek. Ale mě vyhovuje aplikace v mobilu.15. Píšeš povídky nebo jsi jen čtenářem?
- Jsem autorem povídek, ale poklusávám na aktivitě a tendenci nikdy nedokončím, polovina z děl letí do imaginárního koše, za což se kárám a mám v plánu něco konečně dokončit, ale kdo ví, jestli se to někdy stane.
Ovšem jsem i čtenářem, když nemám zrovna chuť psát. Někdy se rozplývám nad slovy, někdy zase koulím očima nad českou gramatikou.


16. Co si myslíš o "přepisování knih"?
- Upřímně? Zpočátku jsem si říkala; Anoo, nemusím si to půjčovat v knihovně, ať to nevpadá tak divně.
Ale. Přece jen je to kopírování díla bez souhlasu autora. Je to jak krádež něčího majetku, který do toho dal celou duši, schránku. Je to dobrá věc, i když tam dá člověk, že to není jeho dílo, ale i tak je to kopírování. Mě se to moc nelíbí. Nechť v tom pokračují, ale mě se to prostě nelíbí. Asi by se jim taky nelíbilo, kdybych jim kopírovala jejich povídku bez souhlasu.


:: Nominaci nevedu, ať si otázky zkopíruje, kdo chce. Dole jsou pak bannery, které si můžete taky propůjčit. Možná to budu měnit, nějak se mi nelíbí. Aprosím, když už jsme u toho, napsali byste prosím zdroj? Děkuji,~ :)
Líbil se vám tag?


další bannerky.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 8. června 2016 v 20:07 | Reagovat

dobrý blog zvu tě na svůj

2 Adele Adele | Web | 11. června 2016 v 13:55 | Reagovat

skvělý tag .. asi ho taky vyplním :D ... oh a díky za koment :D velmi potěšil :D

3 karolina karolina | Web | 13. června 2016 v 17:28 | Reagovat

úžasný článek, skvělé názory, moc dobře se mi četl :3 :)

4 Koko_Chan Koko_Chan | E-mail | Web | 19. června 2016 v 15:20 | Reagovat

Krásné

5 Gabriella Gabriella | 19. června 2016 v 21:45 | Reagovat

Za prvé děkuju za umístění, i když si to nezasloužím :'D ! A jo jsem mizerná v dopsání no .-. ... a ve spoustě věcí s tebou souhlasím :))

6 Shetlandy Shetlandy | Web | 2. července 2016 v 10:04 | Reagovat

Skbělý tag. :)

7 Shetlandy Shetlandy | Web | 2. července 2016 v 10:05 | Reagovat

* skvělý... ach ty gramlavé ruky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama