Myslela jsem, že na Wattpadu dosáhnu výšin.

6. listopadu 2016 v 16:14 | adís |  Otakův (depresivní) deníček
Před rokem a půl, 3. března 2015, začala v blogovém světě mánie, aby měl každý u kontaktů ikonku W. A já to zkusila také...Dneškem jsem se rozhodla ukončit ten závislý vztah s aplikací, která tak trochu zválcovala světem.
Když jsem se zaregistrovala a vnikla do onoho světa, myslila jsem si, že díky tomu se možná dostanu výš. Že si toho ti nahoře všimnou, ti, kteří jsou Hlavami Wattpadu. Avšak teď se mi naskytla otázka. Kdo je to? Pokud existuje, pak by polovina příběhů, které na Wattpadu jsou, zmizely (narážím konkrétně na Tagy, 100 problémů..., 10 věcí..., Fakty, Encyklopie, Zajímavostí,...).
Ale připadá mi, že tam jsme páni jen my sami. Nikdo nad námi není. Jako by jsme tady na světě byli sami a žádný Bůh nad námi... neexistoval.
Štvalo mě mnoho věcí;

1. Chování lidí
Někteří tam jsou opravdu malí cvrčci, kteří ani neví, co je to interpunkce, sloh, vyprávění, přímá řeč a jiné základní dovednosti češtiny, které by měl každý znát. Těmi malými cvrčky myslím jedenáctileté dítka, která se neobtěžují ani číst pravidla. K čemu, že?

3. ÚČETNICTVÍ
A. Pro přístup k některým funkcím webové stránky, budete muset vytvořit účet Wattpad.com. Možná už nikdy použít jiný účet, je bez dovolení. Při vytváření účtu musíte poskytnout přesné a úplné informace. Jste výhradně odpovědní za činnost, ke které dochází na účtu, a musíte mít heslo k účtu v bezpečí. Musíte okamžitě informovat Wattpad.com jakékoliv porušení bezpečnosti nebo neoprávněnému použití vašeho účtu.
B. Přestože Wattpad.com nebude odpovědná za vaše ztráty způsobené neoprávněným použitím vašeho účtu, můžete nést odpovědnost za ztráty Wattpad.com nebo jiní kvůli takovému neoprávněnému použití.
C. Nebudete vytvořit účet, pokud je vám méně než 13 let.
D. Nebudete používat Wattpad pokud jste odsouzený sexuální delikvent.
E. Ty jsou povzbuzovány, aby vytvořily více než jeden účet. Použití více účtů pro všechny nebezpečné činnosti bude mít za následek ukončení okamžité účtu.
F. Správa webu si vyhrazuje právo ukončit jakýkoli účet bez předchozího upozornění.

A proč zrovna dítka? Nevinná nejsou, jak vypadají.
Napíší slušně o kritiku. A pokud jim to někdo napíše, hned se obrní a začnou se vztekat (s miliardy vykřičníky, mimochodem), co je ti do toho, nikoho nezajímá tvůj (kritikův) názor, je to můj příběh, můžu si s ním dělat, co chci, atd.
Opravdu? To je ale příšerné. Po takovém útoku se vůbec bojím něco napsat, protože kdo ví, co by ta nevinná dítka mohla udělat, na co by mohla kliknout a já bych mohla mít klidně po profilu, že.
Nejedná se však o děti, ale i na, dalo by se říct, že vyspělejší lidi. Na skupinách nabízím objednávky coverů a lidé, co mají zájem, si mají přečíst mnou vytvořené podmínky a pak mi napsat do soukromé zprávy. Ale někteří jen zakoulí očima a hned mi píšou. Lidi, proboha, tohle není normální. Coby si měl někdo číst podmínky? Proto už napřed házím otázky, zda jsou podmínky přečtené a zda vše se vším souhlasí. A někteří jsou i tak paličatí a drzí, že velice mile poděkují za nádherný cover, a příběh nikde, najednou se i po autorovi slehla zem. Teda, pardon, ale tohle je celkem extrém. Ano, přiznám se, po objednávkách vyhledávám příběhy, abych zkontrolovala, zda má autor dán k příběhu ten můj cover, ale... v té nevědomosti, bez oznámení, ... To je šílené. A pokud autor ještě existuje a ku příběhu má starý cover (třeba týden po objednávce) automaticky mile útočím. Stojí to prostě čas grafikův a oni by měli být vlastně rádi, že to dělám zadarmo a ne za peníze...

2. Nepřetržité výpadky aplikace
O tom se nebudeme bavit. Známe to.
Někdy to pochopím, třeba na shirai.cz, tam třeba chodí šílenej počet lidí, takže to padá a třeba se na FB admini omluví.
Wattpad - ano, taky chápu, hodně lidí, pomalá data a všechno... ale abych psala, psala a najednou červeně zvýrazněný text, že se příběh nepovedl uložit? A vše, co jsem napsala, je to v totálním háji? A není to ani v Historii revizí, protože se to nestihlo načíst. To mám chuť vyhodit notebook z okna. Ale pak rychle zapínám Word a píšu do něj, lovím ve vzpomínkách, co jsem to vlastně psala.
Yo, teď bude hodně útoků o tom, proč to píši na Wattpad a ne do Wordu.
a) protože píšu na mobilu, tudíž když zapnu Wi-fi, tak se mi to vše "přepošle" do počítačové verze Wattpadu,
b) Wattpad je jaksi... hm, útulnější (pardon, byl),
c) je to jako aplikace v mobilu, a mohla jsem to mít všude u sebe. Word Office a Dokumenty mě jako mobilní aplikace zklamaly, protože se mi samy z mobilu smazaly.
Prostě výpadky aplikace. Velice časté.

3. Určité typy příběhů
Říkám, piště si, co chcete, neberu vám to. Avšak to, co je na Wattpadu, by vám asi praskla cévka.
Fanfikce, Fanfikce, Projekty, Projekty, Problémy, Porblémy, Kreslení, Kreslení, Deníky, Deníky, ...
Fanfikce = klišé. Tři čtvrtě této aplikace obsahuje v nejpopulárnějších oblastech fanfikce, které jsou napodobeninou filmů, které naposledy autoři viděli, nebo knihy. Nechápu, jak to může být proboha nejpopulárnější na Wattpadu! Copak to je originální dílo? No, a ty originální? Jsou přeci na konci žebříčku (některé) popularity, protože to nejsou fanfikce na JB, 1D, 5SOS, a tak dále, které dnešní šíleně zamilované fanynky milují a nemohly by ani krok.
Ah. Proč? Říkám, piště si si klidně i fanfikci na samotnou pitnou vodu, pokud to uspokojí vaše představy, ale... kdyby to mělo originální zápletku, děj, charakter postav, dobrou, alespoň základní češtinu, a další... možná bych nemukla. Ale já jsem prostě na originální díla, protože tam je spousty zápletek, nad kterými si okusujeme nehty, jak to k čertu, dopadne.
Nu... ale mám co říkat, co. Sama píšu fanfikce (ale ne ty výše uvedené) a snažím se, aby to bylo alespoň v nějakém směru originální.

I když...
"Každá práce autora, ačkoliv se bude jednat o fanfikci, je originální. Protože je to psáno autorem, jež není stejný jako ti okolo."

4. Gramatika
Tady si taky moc nepopovídáme.Někdo na češtinu je, někdo není.
Chápu, že někteří psaní berou jako vážně životní koníček (jako já), ale pokud to čte někdo znalejší, chce se mu normálně umřít (jako mne). Protože v těch některých příbězích je ta gramatika naprosto příšerná.
Ano, máme tu případ, kdy je někdo dyslektik a dysgrafik. To bych vždy uváděla do popisu příběhu, aby autor nebyl zbytečně pod psychickým útokem. Ale jak si ověříme pravdu? Nijak, že... Nu, ještě jsem neviděla lidi, kteří se na to vymlouvají (to by byla vážně odpornost), ale potkala jsem se s pár, kteří na to opravdu trpěli. Nezazlívala jsem jím to. Ale litovala je.
Někdo říká; Když neumíš, nepiš - nemyslím si, že je to správně (vyskytuje se to často ve FB skupinách). Tohle bych brala jako lidi, kteří berou ostatním sny, protože jim to zlomí sebevědomí. Někoho to prostě baví. A bere to jako svůj koníček.
Pravda, někdy je to opravdu šílené, jak jsou slovosledy přeházené, některé věty nedávají smysl, ale každý se jednou naučí a bude umět (pokud bude mít zájem).
Pokud někoho něco baví, nechť zabojuje. Možná vyhraje.


Kvůli tomuto jsem to skočila. Možná by se našli ještě dva body, ale to by bylo na dost dlouho. Prostě... Myslela jsem si, že když se dám tuto frontu, někdo si mých příběhů všimne, někam pošle na doporučení. Hah, jak naivní jsem před rokem a půl byla. Jak moc. A co mi to přineslo? Nah, nic.
Já se radši zahrabu sem - můžu to psát celému světu, ale stejně to nikdo číst nebude - možná půl člověka. Blogový svět je pěkná skrýš... bez zbytečných hejtů, otravů... hrm, jdu si dát asi čajík.

A co vy? Jaký máte vztah s Wattpadem (pokud ho teda znáte)?
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Maxillor Maxillor | 7. listopadu 2016 v 7:58 | Reagovat

Naprosto vše, co mám pár týdnů na srdci je tu krásně napsané. Dovolím si říct, že s tebou souhlasím ve všem. Možná by to chtělo, aby si Wattpad udělal ještě jednu aplikaci na Fanfikce, pak by se psalo jako v ráji! :D

Teď tu mám ještě bod omluvy za objednávku coveru. Nevěděla jsem, že máš knihu s pravidly, takže jsem si je nepřečetla, za což se omlouvám. Příběh jsem ale zveřejnila už před nějakou dobou, takže by mělo být vše v pořádku. :)

2 bluepony bluepony | 10. listopadu 2016 v 19:32 | Reagovat

Ahoj, naprosto s tebou souhlasím. Jako uživatelka Wattpadu a autor. Fanfikce boří žebříčky a na některé ty hodně dobré příběhy se poté nedostává :)

P.S: Máš moc pěkný blog ˇˇ :D

3 Aki Aki | E-mail | Web | 12. listopadu 2016 v 21:34 | Reagovat

Ja osobne Wattpad nemám, ale čítala som, že sa tam čo sa týka fanfikce nachádza obrovský odpad. Mňa nikdy ani nenapadlo, žeby som blog.cz vymenila za neho, aj keď občas mi fakt lezie na nervy, lebo vždy sa niečo pokazí a nefunguje tak , akoby mal. čo sa týka gramatiky tiež mi vadí ,ak sú v danom príbehu chyby ,ktoré až moc bijú do očí napríklad: vydím, mylujem,alebo viľakal , no je síce pravda, že v mojich príbehov sa aj u mňa nájdu, no snažím sa ich eliminovať na minimum.Tiež si dávam pozor aby som dialógy od seba oddeľovala , aby príbeh bol prehľadnejší.

4 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 4. července 2017 v 7:43 | Reagovat

Som dosť prekvapená, že máš s wattpadom takúto skúsenosť. Ja to mám zase opačne. Používam síce stránku a nie appku, ale nestretla som sa s niečím takým. Čítam tam veľa príbehov, napríklad hlavne FanFikcie na Harryho Pottera a musím povedať, že mnohé sú strašne super. A prečítala som aj veľa originálnych príbehov a taktiež. A ja sa vždy snažím autora upozorniť napríklad na nejakú chybičku atd a ešte sa mi nestalo, že by mi za to nadával, práve naopak mi dakovali, že som si to všimla a upozornila som ich.
Ja sama na wattpad pridávam niekoľko príbehov a tiež ekd ma niekto upozorní na niečo, tak to beriem a (ked nezabudnem) tak opravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama