mrazení, | led na zádech, emoce v tahu, střípky naděje.

26. prosince 2016 v 22:00 | adís |  knižní úlovky
Tuhle knížku jsem dostala k letošním Vánocům a co jsem nezjistila - že právě i má milá Asu ji dostala také. Ale co chci říct, vůbec nelituji, že jsem si ji přála. K Vánocům jsem dostala i druhý díl (Váhání) a třetí díl (Splynutí) dostanu v lednu na narozeniny.
Ale konec brblání, jdeme se kouknout na mou... hm, recenzi!
• Pozor na spoilery! •

Byla půlnoc Štědrého dne. Překvapivě se mi nechtělo spát, ani klapky mi nepadaly dolů, což bylo mým údivem. Od té doby, jsem dle tvaru dárku vytušila, co to bude, mám ty knihy neustále u sebe, abych mohla fetovat jejich vůni novoty (žádný recyklovaný papír, pozor) a mohla se bažit myšlenkou, že jsou moje. Ach, ano, jak jsem sobecká, ale... mé další milované kousky mi zaplní knihovnu,~~

autorem;Maggie Stiefvater

název;Mrazení / Shiver [1. díl série Vlci z Mercy Falls]
počet stran;342
díl;1. ze 3.
nakladatelství;argo
rok vydání;2010
anotace;
Světový bestseller o vlkodlacích. Dva hrdinové - Sam a Grace - a tři životy, které se osudově propojí v jeden příběh.

Grace fascinují vlci žijící v lesích za domem jejích rodičů, zvláště jeden se žlutýma očima. Sam žije dva životy. Zimy tráví ve vlčí kůži se svou smečkou, v létě je na pár měsíců člověkem, než ho mráz promění zpátky ve vlka. Každý rok je však doba, po kterou může být člověkem, kratší a proměna obtížnější. Jednoho dne Grace potká chlapce se žlutýma očima. Je to její vlk. Jenže zima se blíží a Sam musí bojovat, aby zůstal člověkem - jinak ztratí Grace i sám sebe, tentokrát už navždy.

+ + +

• ATMOSFÉRA
Chladná. Studená. Avšak příjemná na uchopení.
Čtení této knihy mi připadalo strašně krásné, příjemný, žádné moc vzrušené emoce hysterického křiku či pláče; spíše se jednalo o takovou jemnou oddechovku. Srdce mi tlučelo, když jsem zjistila, co špatného se zase dělo. Otevřela jsem ústa udivením, když se něco vydralo na povrch, co mělo být jen zapomenutým detailem.
Jelikož jsme v období zimy, kniha se nehorázně hodila k prostředí čtení, ačkoliv jsem byla v posteli, ale pořád jsem si dokázala představit to chladno, které bylo venku, tak jako bylo v knize popsané.
Nádhera.

• POSTAVY
Grace - krásné jméno. Ale možná bych volila jiné, tohle mi přišlo jako pro starší dámu, než-li pro semdnáctiletou dívku. Ale to jest autorčina volba a již jsem si naň zvykla a když si tak říkám, nedokázala bych si k Samovi přiřadit jinou.
Zaujala mě ta její posedlost na vlcích - opravdu tak moc, že jsem se v ní i chvíli viděla (protože, když přijdou na téma vlci, nezavřu klapačku). Někdy jsem měla Grace chuť střelit (třeba když Sama nepolíbila, když mohla), ale zároveň chápu, že je to opravdu citlivá a čekající dívka.
Ale zarážely mě dvě věci; když jí v dětství chtěli ti vlci sežrat, doufala jsem v to, že z nich bude mít strach - jako opravdu strach, třeba když se blížila na verandu k vlčímu Samovi. Ale na druhou stranu beru v potaz to, že láska k vlkům byla asi opravdu větší, než strach z minulosti, která se prostě stala. Taky mi přišlo trochu uspěchané, když našla Sama postřeleného na verandě a pak to bylo; šup, šup, šup. Ano, možná to bylo tím, že bylo půl třetí ráno, čímž člověk text moc nevnímá nebo jím rychle přejíždí, ale nemohu si pomoct; moc urychlené.
Sam - dokonalý kluk, s černými vlasy a kouzelně vypadajícími oči, na které se vymlouvá, že jsou čočky, který je navíc vlkdodlakem. Teda vlka. Navíc kluk plný tajemství, což miluji a nesnáším, protože holka je z toho nervózní.
Ti ze smečky - nejvíce sympatický mi byl Beck a nejméně Shelby. Ale Beck si to u mne pokazil ve chvíli, kdy z Kanady vezl tři mladé vlky, což Sama popudilo k nenávisti a poslal Becka do pekla. Ale pak na konci... ah, bože. Byl to takový... bolestný a bodný pocit. Strašně se mi líbilo, jak ze Samova pohledu zaměřil do minulosti, když vedle Grace usínal, autorka opravdu nádherně píše a aniž by si to čtenář uvědomil, naráz má v hlavě představu se Samovou minulostí.
Kamarádky hlavní hrdinky - zajímavé. IOlivia, jakož fotografkou, mi to připomnělo seriál Wolf Blood a marně přemýšlela nad jménem onen dívky; Sherry? Shenly? Ále, nakonec je to Shannon. Klasické kamarádky, akorát mi Olivia přišla někdy vážně trefená, ale ne všechno je dokonalé jako ve vysněném světě. Rachel byla taková třeštěná kámoška, co věděla. Isabel mi přišla jako pěkná svině, ale na konci byla taky úžasná. K tomu závěru, kdy Olivia chyběla a tak... tušila jsem, že byla pokousaná - sice jsem nevěděla kým, ale tušila jsem to. A strašně krásná byla věta, když se před Grace na konci přeměnila - "Uvidíme se na jaře, Grace." - a zmizela radostí bez sebe v houštích.
Pěkně uvedené postavy.
Jack - přišel mi i dle těch povídaček jako psychopat, magor. Ale na konci se osvědčil a byl mi v srdci za hrdinu. Jak moc to změní názor, když lépe postavu poznáme.
Co se týče Graceiných rodičů - byli trochu slepí ke své dceři, ale nejvíce mě překvapilo, jak reagovali na Sama, když se představil jako Graceinin přítel. Nedokážu si předtsvait ani reakci mého táty... Každopádně velice slušné. Ale její otec mi připadal mnohem sympatičtější, než matka, večně malující v ateliéru.

• DĚJ
Zajímavý. Opravdu moc zajímavý a v některých momentech i neočekávaný - za což palec nahoru, protože četla jsem již vše, z čehož šla zápletka okamžitě vyčíst nebo si domyslet. Tady ne. Ano, nebo ne? Kdy nebo co? Kdo? Proč? Krev vám vaří v žilách, krčí se vám čelo... známe. Poutavé, nemohla jsem to ráno oči ani na chvíli nechat oddechnout.
A s těmi vlčími přoměnami - byla jsem zmatená. Opravdu ano, i když jsem se snažila to pobrat. Kdy že, co? No, byla jsem jednoduše vážně v háji a v hlavě se chlácholila, že to chápu a postupně jsem probovala k mírnému pochopení, ale ne takovém, jaký jsem si představovala. Ale velice chytře promyšlené - že i tyto tvorové nejsou nesmrtelní, jako většinou v takových fantasy bývá. Opravdu pěkné a na zamyšlení.


• MÉ HODNOCENÍ
10/10

• ZÁVĚREM...
Kniha si mě opravdu vzala za srdce. Způsob, jakým autorka píše... Škoda, že toho s vlky nenapsala více, jako třeba Briggsová. Ale nuže... snad se najdou.
Konec. Ah, bože. Nádherný závěr knihy. Jak si člověk myslí, že Sam je člověkem, dokud nečte dál a nepochopí význam... Krása.
Pokud nějaké pěkné znáte, doporučíte mi nějaké? S vlky, úžasnou zápletkou a jiným světem? A jaký máte jnak názor na tuto knihu? :)
Však si vyliji srdíčko ještě na Váhání a Splynutí, nebojte.
Snad jsem na nic nezapomněla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tora-san Tora-san | Web | 27. prosince 2016 v 12:34 | Reagovat

Tak, teď jsem se rozhodla, že si Mrazení přečtu co nejdřív to půjde... teda až dočtu všechny knihy, které jsem dostala k Vánocům. Že bych si jí přála k narozkám? :-D

2 Aria Aria | Web | 28. prosince 2016 v 15:44 | Reagovat

Recenze naprosto skvělá a knížka fantastická :) Miluju strašně vlky. A příběhy o nich, ale moc takových knížek se nenašlo, buď to byli draci, andělé, nebo upíři, ale tahle knížka vypadá fakt skvěle. Určitě si jí přečtu díky za inspiraci :)

3 Wek Wek | Web | 30. prosince 2016 v 13:53 | Reagovat

Knížka vypadá opravdu hodně dobře :) Jako jedinou jsem četla jako takovou - knížku "Vlčí Princezna" od Cathryn Constableové a můžu ji jenom vynachválit :)

4 Venea Venea | Web | 30. prosince 2016 v 14:22 | Reagovat

Bála jsem se poilerů, takže jsem si recenzi nepřečetla celou :<
Ale rozhodně zní strašně super a připíšu si jí na seznam knih, co si chci přečíst, takže arigato^^ c:

5 Venea Venea | Web | 30. prosince 2016 v 14:23 | Reagovat

[4]: *spoilerů

A btw, nevím, jak budu stíhat zítra (pozítří) tak přeji trochu předčasně vše nejlepší do nového roku a aby byl lepším rokem jak tento^^
A také přeji (též předčasně) vše nejlepší c: ...noco, leden bude za chvilku XD

6 Shetlandy Shetlandy | Web | 31. prosince 2016 v 16:17 | Reagovat

Zdá se mi, že jsem tuto knihu viděla i v knihovně. Možná si ji někdy půjčím, když na to přijde - zní to zajímavě. :)

7 asuka asuka | E-mail | Web | 25. února 2017 v 16:54 | Reagovat

KÁMO, CHVÍLI MI TO TRVALO, ALE UŽ JSEM TADY.

Takže - možná, že to je celé trochu zkreslené tím, že jsem taky četla spíš... no, tak okolo jedné hodiny ranní. Ale koho to zajímá.

Na začátek chci říct, že po tom, co jsem poslední měsíce byla ponořená v knihách s nacistickým německem a Stalinem, tak mi to vážně sedlo. Nad některými částmi jsem se opravdu nasmála.
Mrazení - jak trefný název. Musím s tebou souhlasit, že autorka dokázala zimní atmosféru naprosto perfektně vystihnout. Už se těším na další díly, je to vážně oddechové čtení.
Grace - asi nikdy ji nebudu moct zařadit mezi moje nejvíc fav dívčí charaktery, ale i tak jsem ráda za to, jaká byla. Myslím, že do knihy její povaha prostě seděla.
Sam - prostě S A M. Do jisté míry bych ho přirovnala k Maxonovi. Ale ono být princ a vlk není totéž, že. Tbh, zamilovala jsem se do něj ve chvíli, kdy ho Grace popsala jako emaře. Měl naprosto... já nevím, prostě dokonalou povahu. Byl bábovka, nebezpečně labilní, feng šui a samozřejmě krásný a smutný. Jo, takový on byl.
Zbytek smečky - až na Shelby jsem si je také oblíbila. Trochu mě mrzí, že tam nebyli více, ale to se dá přehlédnout. Beck, Urlik, Salem a Paul. Všechny ty jména mi příjdou tak strašně hodící se k vlkodlakům. (a jen tak mimochodem, jméno Sam žeru snad celý svůj život, konečně někdo dokázal k tak dokonalému jménu vytvořit i dokonalý charakter)

Hmm, určitě jsem na něco zapomněla. Ještě dneska a si objednám zbylé dva díly.
(ノ・∀・)ノ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama